V rámci výzkumné skupiny Biokybernetika fyziologických procesů uplatňujeme interdisciplinární propojení moderních metod analýzy biosignálů, matematického modelování a teorie řízení s aplikační sférou v oblasti biofyziky a neurověd. Komplexní fyziologické nestacionární data s nelineární povahou, pro které jsou tradiční přístupy analýzy dat v mnoha směrech nedostatečné, představují nosič fundamentálních, a často skrytých informací o fungování organismu.
Důraz kladen na zpracování elektrofyziologických dát, zejména elektroencefalogramu, elektrokardiogramu a elektromyogramu s využitím mnohonásobného časově - frekvenčního rozlišení, wavelet analýzy nebo metod teorie chaosu a nelineární dynamiky, jako fraktální dimenze, konektivity, entropie a mnohých dalších.
Cílem výzkumu je přispět k objasnění složitých fyziologických regulací (např. činnost mozku, kardiovaskulární činnost, dýchaní) v komplexních (pato)fyziologických podmínkách, které zůstávají i přes intenzivní výzkum v medicíně a přírodních vědách v mnoha směrech neobjasněny. Ambicí je rovněž uplatnění získaných kvantitativních biomarkerů a jejich automatické detekce k vývoji softwaru, jako neinvazivního nástroje prognostiky a diagnostiky neuropsychiatrických onemocnění.
Oblasti výzkumu
- vývoj optimálních metod analýzy biosignálů s ohledem na jejich nestacionární a nelineární charakter
- výzkum procesu zpracování, integrace a ukládaní informací v mozku v různých (pato)fyziologických podmínkách
- vývoj diagnostického softwaru v neurofyziologii
- charakterizace kvantitativních biomarkerů jako neinvazivních prognostických a diagnostických nástrojů neurologických a neuropsychiatrických onemocnění
Spolupráce
Národní ústav duševního zdraví, Česko
Vedoucí
RNDr. Ing. Juliana A. Knociková, Ph.D. (Juliana.Alexandra.Knocikova@vscht.cz)